Kuchnia Rumuńska: Przepisy na Sarmale, Mămăligă i Tradycyjne Danie
- By : BulkazChlebem.pl
- Category : Kulinaria
Kuchnia Rumuńska: Kulinarne Perły Północnego Wschodu
Rumunia to kraj, który wielu z nas kojarzy się przede wszystkim z Drakulą, Zamkiem Peleș, pięknymi krajobrazami Karpat i pochodzącym stąd jednym z najlepszych tenisistów świata – Simionem Halepem. Niewiele osób jednak wie, że Rumunia to również kraj o bogatej kulturze kulinarnej i wyjątkowych smakach. Czytając poniższy artykuł, dowiesz się o kilku znakomitych przepisach, które z pewnością warto wypróbować. Na co dzień trudno w Polsce znaleźć rumuńską kuchnię, ale jeśli masz okazję spróbować, nie wahaj się i koniecznie skosztuj tych dań!
Sarmale – Na Wschod Węgier, Na Zachód Serbowie, ale na Południu Rumuni
Sarmale to rumuńska wersja gołąbków – czyli pieczonej kapusty z farszem mięsnym. W Rumunii jest to potrawa bardzo popularna, a w zależności od regionu kraju, ma się różnić w praktyce od wersji serbskiej czy węgierskiej. Jeden z podstawowych składników to tu jednakigłowa kapusty, a farsz przygotowuje się z wołowiny lub wieprzowiny, mięsa mielonego, cebuli, ryżu i różnych przypraw (np. soli, pieprzu, suszonej cząbru). To, co wyróżnia sarmale, to jednak sos, w którym się ją dusi – tradycyjnie robiony jest z kwaśnej śmietany, pomidorów, cebuli, papryki i przypraw.
Sarmale podają zazwyczaj z mămăligă – tradycyjnym przysmakiem w Rumunii, który jest bezbarwną kukurydzianą kaszą. Mămăligă jest zwykle podawana w cyndrze, czyli rondlu, i wykorzystywana szeroko w różnych potrawach. Można dorzucić do niej ser feta i z sosem smakować jako dodatek do mięs, sosów, a nawet roladek z ryby.
Żeby nieco urozmaicić sarmale, warto dodać do farszu np. bakłażana, cukinii, pieczarek lub innych warzyw. Innym sposobem na zmianę smaku może być zastąpienie kapusty liściem winorośli. Przygotowanie sarmale wymaga dość dużej ilości czasu, ale efekt końcowy z pewnością wynagrodzi nam trudy.
Mici – Wulkany Smaku na Twoim Talerzu
Mici to kolejna, nie mniej pyszna propozycja z kuchni rumuńskiej. To rodzaj kiełbasy przygotowywanej z jagnięciny (albo mieszanki mięs z jagnięciny włącznie). Charakterystycznym elementem jest sposób przygotowania Sarmale, czyli grillowanie na otwartym ogniu. Do przygotowania farszu wykorzystuje się oprócz mięsa, również cebulę oraz wiele innych przypraw, takich jak: sól, paprykę, oregano, majeranek, oraz miętę. Całą całość zawija się w złębową porowatą skórkę, a same mici podaje się na zielonym liściu sałaty, posypane czosnkiem i pietruszką.
Placintă – Słodka Snack na Wymarsz
Placinta to rogalik, który z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom słodkości. Jeszcze ciepłe i pachnące to najlepsza propozycja na słodki brunch czy podwieczorek. Placintă jest przede wszystkim smaczna, ale przy tym i bardzo prosta w przygotowaniu. W skład ciasta wchodzą: mąka, woda, sól i drożdże, zaś wypełnienie to zwykle jabłka, orzechy, mak, śliwki czy mleko – w zależności od tego, co lubisz. Warto wiedzieć, że składniki na rogaliki różnią się w zależności od regionu Rumunii, dlatego nie ma jednego standardowego przepisu.
Tradycyjne Danie
Na zakończenie warto wspomnieć o jednym z klasyków rumuńskiej kuchni – toccăniţă. Toccăniţă to duszona wołowina z cebulą, papryką, kiełbasą oraz jednym ze składników warzywnych, jakie w danym regionie najczęściej są dostępne (np. cukinia, fasola, bakłażan). Podaje się ją z kluskami lub z mamaligą.
Podsumowanie
Kuchnia rumuńska, choć może nie tak znana jak włoska czy francuska, wcale nie ustępuje im pod względem różnorodności smaków i technik przygotowania. Warto spróbować choć jednego z przepisów, aby przekonać się o jej wartościach kulinarnej. Sarmale, mici i placinta to tylko niektóre propozycje, ale z pewnością na polskim stole będą się prezentować bardzo zaskakująco i pysznie.