Przepisy na ciasto murzynek

Kulinaria

Przepis na ciasto Murzynka powstał w Polsce i jest popularny w polskiej kuchni. Jest to ciasto z pysznym nadzieniem ze śliwek, rodzynek, orzechów włoskich i wiśni, pokryte warstwą kwaśnej śmietany lub kremowego serka.

Nazwa “Murzynka” pochodzi od polskiego słowa “murzyn”, które oznacza “wrzosowisko” lub “czarny człowiek”. Nazwa ciasta pochodzi od jego koloru, który jest ciemnobrązowy, jak kolor skóry mieszkańców Afryki.

Mówi się, że ciasto Murzynka zostało stworzone przez polskie zakonnice w czasie II wojny światowej jako sposób na pomoc rodakom, którzy w tym trudnym okresie głodowali. Stało się ono bardzo popularne w Polsce i można je znaleźć w większości piekarni na terenie całego kraju.

Choć istnieje wiele różnych przepisów na Murzynka, wszystkie zawierają podobne składniki:

Śliwki – suszone śliwki (można zastąpić je suszonymi morelami), ale nie tyle, ile potrzeba do zrobienia dżemu… może połowę tej ilości?

Suszone wiśnie (lub suszone morele) – znów nie tak dużo, jak potrzeba do zrobienia dżemu… może o połowę mniej?

Oryginalny polski przepis na klasyczny placek zwany murzynkiem zawiera mieszankę bogatych składników, takich jak masło, jajka i cukier, które są następnie łączone ze słodkim ciastem. W rezultacie powstaje wilgotne i zwiewne ciasto, które jest wystarczająco bogate, aby podawać je jako deser, ale jednocześnie na tyle lekkie, że można je jeść jako podwieczorek.

W tym autentycznym polskim przepisie wykorzystuje się słodkie ciasto drożdżowe, które przed ręcznym wyrabianiem miesza się z roztopionym masłem.

Ciasto przykrywa się wilgotną ściereczką i pozostawia w ciepłym miejscu, aż podwoi swoją objętość (około godziny). Następnie formuje się z niego kulki i spłaszcza, po czym piecze w piekarniku, aż stanie się złotobrązowe na wierzchu i twarde w dotyku.

Przepisy na ciasto murzynek są naprawdę warte uwagi.

Składniki:

  • 120 g masła
  • 150 g cukru
  • 1 łyżeczka cukru waniliowego
  • 1 jajko (lub 2 żółtka)
  • 3 łyżki mleka
  • 4 łyżki stołowe kakao w proszku (niesłodzonego)
  • 2 szklanki mąki
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • szczypta soli

Nadzienie kremowe:

  • 150 g serka mascarpone (serek śmietankowy)
  • 1 szklanka bitej śmietany lub podwójnej śmietanki (30-40% zawartości tłuszczu)
  • Cynamon w proszku (lub inne przyprawy według uznania) – do smaku

Instrukcje:

Wymieszaj suche składniki w dużej misce. W mniejszej misce wymieszać mokre składniki. Dodać mokre składniki do suchych i wymieszać, aż do połączenia. Wlać do wysmarowanej tłuszczem formy 8×8″ i piec w temperaturze 350 stopni przez 25-30 minut lub do uzyskania złotobrązowego koloru na wierzchu. Ostudź i smacznego!

 

Kulinaria
Przepis na mleczne bułeczki

Jeśli marzą Ci się pyszne domowe bułeczki na weekendowe śniadanie, to ten przepis świetnie się w tej roli sprawdzi. Na mleczne bułeczki przepis to istne mistrzostwo świata. Wychodzą one mięciutkie, delikatne w smaku oraz pięknie się kroją. A do tego tak pięknie pachną i przede wszystkim – cieplutkie smakują najlepiej! …

Kulinaria
Chleb żytni na zakwasie

Chleb –  wielu osobom, a zwłaszcza tym z nieco starszych pokoleń kojarzy się w wielu przypadkach z dzieciństwem. Do dzisiaj wielu z nas z sentymentem wspomina aromat świeżego chleba, który podjadany był często nawet w drodze do domu. Dzisiaj ciężko znaleźć chleb, który nie zawiera chemii, ma idealnie chrupiącą skórkę, …

Kulinaria
Domowe bułki do hamburgerów

Domowe hamburgery – kto ich nie lubi? A jeśli już domowe hamburgery, to koniecznie z domowymi bułkami. Poniżej szybki przepis na bułki do hamburgerów. Bułeczki pieczone z tego przepisu mozna również wykorzystać jako kanapki. Są pyszne i długo pozostają świeże. Ciasto na bułki jest elastyczne i dobrze sie z nim …