Zakwas na chleb i bułki

zakwas do chleba i bułek Co potrzeba:

  • Mąka żytnia razowa (typ 2000 lub typ 720)
  • Woda

Wykonanie: Do większego słoika wsypujemy 100 g mąki i wlewamy 100 ml przegotowanej letniej wody. Mieszamy. Roztwór powinien mieć konsystencję gęstego ciasta naleśnikowego. Słoik przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce. Przez 4 kolejne dni  czynność powtarzamy, czyli dosypujemy mąkę i dolewamy wodę, mieszamy, przykrywamy. Zakwas mieszamy kilka razy w każdym dniu. Na piąty dzień zakwas jest gotowy do pieczenia. Jeśli planujecie częste pieczenie chleba lub bułek, dokarmiajcie zakwas codziennie, tak, żeby w każdej chwili było go pod dostatkiem. Jeśli nie planujecie pieczenia przez długi czas, dokarmiajcie zakwas raz w tygodniu: 1 łyżeczka czubata mąki i 3-4 łyżki wody, zaczekajcie, aż zacznie pracować i wstawcie do lodówki. W lodówce przechowujemy zakwas w słoiku przykrytym ściereczką obwiązaną sznureczkiem lub gumką. Jeśli planujemy wypiek chleba lub bułek wyciągamy zakwas z lodówki 12 godzin wcześniej, pozostawiamy go, żeby wrócił do temperatury pokojowej i dokarmiamy go jak w pierwszym dniu.  Nie przejmujcie się dziwnym zapachem zakwasu, tak długo jak nie pojawi się pleśń zakwas jest dobry do użytku. Są ludzie, którzy hodują jeden zakwas przez kilka lat. Ja również do nich należę, jeśli widzę, że słoik jest bardzo obklejony, co jakiś czas przenoszę zakwas do czystego słoika. Życzę Wam pysznych, domowych bułek i chleba.

Smacznego :))

5 comments to “Zakwas na chleb i bułki”
  1. witam mam pytanie odnośnie zakwasu na chlebek mam mąkę zytnią 2000 dałam 100g maki i 100ml wody i wyszlo bardzo ale to bardzo geste taka papka czy dobrze??

    • Jeżeli zakwas jest bardzo gęsty możesz dolać nieco więcej wody, w niczym to nie przeszkodzi. Nie ma obawy, żebyś go zepsuła. Pamiętaj tylko o większym naczyniu, bo w miarę, jak będziesz go dokarmiać, będzie go więcej i zacznie uciekać ze słoika 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.